Antigua

Město Antigua je hlavním městem stejnojmenné obce v departmánu Sacatepéquez, Guatemala. V souladu s úředním sčítaním lidu z roku 2003 má Antigua 44.097 obyvatel. Je velice významná pro svou dokonale zachovalou španělskou renesanční architekturu s barokními fasádami Nového Světa, stejně tak jako většinu ruin kostelů. Byla zapsána do seznamu kulturního světového dědictví UNESCO v roce 1979.

Další nominace …

Od svého založení bylo město nominováno jako Santiago de Los Caballeros a 10.června roku 1566 jej král Filip II rozšířil titul o "La muy Noble y muy Leal ciudad de Santiago de los Caballeros de Goathemala" (Velice ušlechtilé a velmi loajálni město Santiago goathemalskych rytířů)  (kdysi se psalo Goathemala).

Historie …

Antigua byla třetím sídlem kapitanátu guatemalské říše, která dříve zahrnovala nynější státy (Guatemala, Belize, El Salvador, Honduras, Nicaragua, Costa Rica a také Chiapas) Po destrukci záplavami druhého sídla umístěného nedaleko Valle de Almolonga, na úpatí sopky del Agua (kam byla zavedena po opuštěni prvního osídleni v Iximche v 1527) byla postavena počínaje rokem 1543 inženýrem Juanem Bautistou Antonellim ve Valle de Panchoy a stanovena jako hlavní sídlo Královské audience Guatemaly v roce 1549. Během svého rozvoje a rozkvětu byla také známá jako jedno ze tří nejkrásnějších měst španělského místokrálovství.

Důležité historické informace…

Antigua se mohla hrdě vyrovnat městům jako byly Ciudad de Mexico, Puebla de Zaragoza, Lima, Quito a Potosí. Nicméně zvláštní okolnosti jako zemětřesení, které se událo 29.července  v roce 1773 v plném barokním rozkvětu, ukončily její proces vzrůstu. Zbytek ostatních koloniálních měst utrpělo destruktivní fúrii neoklasicismu v předešlém a přítomném století, nebyl to však případ Antiguy, která zůstala stát v čase pamatujíc velikost hlavního města guatemalské říše. Zároveň toto velkoměsto významně poznamenalo estetickým vlivem sousední oblasti a velké části Střední Ameriky, Hondurasu, El Salvadoru a Nicaraguy, dále pak na severu Chiapas. Město je také známo jako ,,Město věčných růží” a jeho obyvatele jako ,,Zelené pupky”.

Důležitý historický náboženský fakt Guatemaly je, že 5.srpna roku 1717 byl zasvěcen obraz Ježíše Nazaretského de la Merced v tomto městě (obraz se momentálně nacházi v kostele Nuestra Señora de las Mercedes v zóne 1 ve Ciudad de Guatemala).

Z důvodu vážných zemětřesení, známé jako zemětřesení Svaté Marty, která zničila velkou část města, prezident Audience Guatemaly Martin de Mayorga rozhodl, že bude příslušná rekonstrukce města na jistějším místě. Nové město bylo pojmenováno Nová Guatemala de la Asuncion, dnešní Ciudad de Guatemala, současně hlavní město Guatemaly vzdálené od Antiguy asi 40 kilometrů.

Dnes je Antigua kulturním dědictvím lidstva od roku 1979. Je významná svými náboženskými slavnostmi o svatém týdnu, které předcházejí svátkům velikonočním. (Hody zmrtvýchvstání).

Je tam také spousta škol španělského jazyka, je to jedno z nejoblíbenějších a nejuznávanějších míst v Latinské Americe, kam jezdí Američané a Evropané studovat španělštinu.

Antigua je sídlem departmánu Sacatepequez, ve kterém se nachází původní budova třetí americké univerzity, Universidad de San Carlos de Borromeo, založena královským dokladem Carlose II dne 31.ledna roku 1676, současné muzeum a sídlo koncertů klasické hudby. Univerzitní studie se v Guatemale začínaji objevovat od poloviny XVI století, když první biskup guatemalské říše magistr Don Francisco Marroquin založil Colegium Universitario de Santo Tomas v roce 1562 pro chudé stipendisty s katedrou filosofie, práva a teologie.

 

Turistické atrakce

Centrální park, kulturní centrum La Azotea, Muzeum historických zbraní, Muzeum kakaa a čokolády (Chocomuseo), Muzeum hotel casa Santo Domingo, Muzeum antických knih, Muzeum jadeitu, Muzeum domorodých krojů, Muzeum Univerzity de San Carlos de Guatemala

Kostely a kláštery

Katedrála Svatého Josefa, Kostel a klášter Kapucínů, Kostel Kristova škola, Kostel svatého Františka, Kostel a klášter Merced, Kostel nemocnice Svateho Petra, Poustevna Santa Cruz, Compañía Ježíše, Ruiny Svatého Josefa el Viejo, Poustevna Svaté Izabel

ruiny kostela Del Carmen

4. února roku 1976 bylo město znovu zasaženo zemětřesením o 7,5 stupních Richterovy stupnice, které zničilo většinu země a zapříčinilo vážné škody na některých městských  budovách  jako Palác generálních kapitánů a Katedrála Svatého Josefa.