Chetumal

Na procházce po Chetumalu

      Ideální místo pro ty, kteří chtějí probádat jih státu Quintana Roo. Rozkládá se hned v centru regionu tam, kde se vlévá do moře pohraniční řeka Hondo. Všechna zajímavá místa se nacházejí maximálně hodinu a půl cesty z Chetumalu.  Chetumal má všechny vlastnosti velkoměsta a brzy bude mít i své letiště a lépe vybudované přístupové cesty. Kromě toho, že se nachází na velice strategickém místě, má toto město svou osobitost - Moderní, usměvavé a vhodné pro relax. Zákoutí hodných návštěvy je zde více, než si dovedete představit. Od různých monumentů art déco, po svá muzea a nádhernou mořskou promenádu.

Parque del Renascimiento – Park renezance (znovuzrození)

      Západní část města a zálivu přivítají návštěvníka svou nádhernou zahradní explanádou.  Uprostřed se vzpíná vysoká socha nazývaná ,,Zrození", která připomíná strašné řádění uragánu ,,Janet,, ze 27. září roku 1955, kdy prakticky skoro zničil celé město a způsobil tak smrt 800 obyvatel z původních 8000.  Tento fenomén se tak stal velice bolestným historickým rozmezím, kdy obyvatele Chetumalu ještě dnes mluví o minulosti v termínech ,,před,, anebo ,,po,, Janetě.  Vedle parku se nachází velké obchodní centrum a nová vilová výstavba tzv. ,,Villas Manatí". Pár metrů na východ se nachází Justiční palác, sídlo justiční státní moci. Parkem začíná pobřežní Boulevard Bahía.

Explanada de la Bandera – Vlajková Explanáda

      Východně od Justičního paláce, nad Boulevardem Bahia, se dojde na křižovatku ulice Heroes, kde se tyčí Palác vlády, sídlo státni moci, postaven v letech 1936 – 1955. Skoro naproti, uprostřed stromové aleje se otevírá tato explanáda s vlajkovým monumentem na enormní tyčí. Monument je obrovský obelisk a má hodiny na každé ze svých čtyř stran. Na jeho úpatí pár pozlacených orlů lemuje pedestal, na kterém stojí socha, která představuje obranu vlasti. Bojovné sousoší je jasné vyjádření roku 1943, ve kterém bylo postaveno, roku Druhé světové války a doposud za stylistického převládání Art Déco. Tento obelisk vyznačuje svým způsobem centrum města. Trošku více směrem na jih, se nad zálivem  rozkládá Muelle Fiscal.

Maqueta de Payo Obispo – Maketa Payo Obispo

      Východně od Obelisku, naproti křižovatky Boulevardu Bahia a ulice 16 září, vybočuje ze zálivu konický podstavec, na kterém stojí socha Rybáře. Hned vedle se náchází Legislativní Palác, sídlo státního kongresu, který je možno navštěvovat od pondělka do pátku od 09:00 do 22:00 hodin. Interiér této budovy je dekorován obrovskými nástěnnými malbami, které vypráví celou historii státu Quintana Roo, jeho původy a sociální vytváření své totožnosti. Tyto nástěnné malby jsou dílem malíře Quintana Roo Elio Carmichael.

Zde na křižovatce Boulevardu Bahia a Miquel Hidalgo  se také nachází starý dřevěný domeček, ve kterém je umístěna slavná maketa Pana Biskupa “Luis Reinhardt McLiberty”. Tato maketa byla realizována od roku 1985 umělcem narozeném v tomto městě roku 1917 – 2004 - Luis Reinhardt McLiberty. Dílo znázorňuje starý Chetumal, který se původně jmenoval právě Payo Obispo, neboli Pan Biskup. Návštěvník může spatřit barevné dřěvené domečky a chatrče se střechami z palmových listů máyského stylu, které tvořily antickou sestavu až do prvních dekád 15. Století.  Toto místo můžeme navštívit každé úterý až sobotu od 08:00 do 20:00 hodin a v neděli od 09:00 DO 14:00 hodin. Vstup je zdarma.

 

….něco víc

      Díky svému architektonickému profilu, během první poloviny 15. stoleti se Chetumal velice podobal městům Západního anglického stylu spíš než mexickému městu. Většina svých domů byly dřevěné konstrukce jasných barev a nahnutých střech, tak jak můžeme spatřit v Belize, na Jamaice anebo na Bahamách. Mnohé z těchto domů ještě existují a můžeme je zahlédnout v různých koutech města, jako např. Právě v blízkosti Makety Pana Biskupa (ten se právě nachází v jednom z těchto domů), dále jižní část mezi Boulevardem Bahia a ulicemi Alvaro Obtegon, Miguel Hidalgo a Heroes.

Sochová promenáda na Boulevardu Bahía

      Od Paláce Legislativy směruje Boulevard Bahía směrem k východu a vede až k k městskému Majáku, který byl postaven v roce 1930. Hned vedle majáku se nachází takzvaná Akustická Mušle, u které každou neděli a o svátcích hraje muzika. Odtamtud po celé 3 kilometry tento Boulevard lemuje 17 soch různých slavných umělců jako Pedro Cervantes, Jose Luis Cuevas a Helen Escobedo. Je tam také nedokončený monument věnovaný míšení ras od slavného sochaře Sebastiana.

      Tento úsek vede stále podél moře a končí na křizovatce s ulicí Ignacio Comonofort, kde se nachází altánek s fontánou v podobě kapustňáka, který připomíná říjnový dekret z r. 1996 deklarující Bahía z Chetumalu jako svatyni těchto vzácných mořských savců. Směrem dále se Boulevard Bahia přemění na silnici dlouhou 6km, která vede směrem k lázním Calderitas.

 

….něco víc

      Hned vedle Fontány s kapustňáky se nachází Univerzita Quintany Roo. Zde můžeme navštivit  různé stavby  a areály, které vytvářejí svůj moderní vzhled  od svého slavnostního zahájení v r. 1993. Tato mladá instituce je jedním z mála vyšších středisek v Mexiku, které umožňují získat magisterský titul v alternativním turistickém ruchu;  kariéra obzvlášť užitečná v tomto státě.

Museo de la Ciudad de Chetumal – Městké muzeum Chetumalu

      Pár ulic od obelisku, nad třídou Heroes, na rohu Heroes de Chapultepec, se nachází bývalá socialistická škola Belisario Dominguez. Tato déco budova byla postavena v roce 1939 za vlaáy presidenta Lazaro Cardenas. Honosí se jedinečnými basreliéfy kolumbijského umělce Romulo Rozo, který spojil styl Art Déco, ve své době převládající, s máyskými glyfy a vytvořil tak zvláštní ilustrace sociálního života poloostrova Yucatán. Toto místo dnes funguje jako Kulturní centrum výtvarného umění se svými salóny a prostory pro dílny a kurzy, knihovnu a nádherné auditórium na otevřeném prostoru tzv. Teatro Minerva. Tato bývalá škola je navíc sídlo Quintanaroovského Institutu Kultury a vlastní sbírku městského muzea v Chetumalu, který ma otevírací dobu od úterka do neděle od 09:00 do 19:00 hodin.

      Jedná se o malé muzeum, ale svých 6 sálů má pěkné zařízené. Představuje v nich fotografie, diagramy, mapy, synoptické obrazy a některé dokumenty a historické  předměty týkající se založení a rozvoje Chetumalu, města starého 110 let. Opodál, na rohu třídy Juarez a třídy Heroes de Chapultepec se nachází nemocnice Hospital Morelos, další budova ve stylu Art Déco, rovněž s ornamenty umělce Romulo Rozo postaveném v roce 1939-1940.

 

zkuste také….

      Pokud navštívíte Chetumal v neděli, pamatujte, že můžete ochutnat na různých místech v ulici skvělou specialitu cochinita pibil (pibilské selátko). Jiné dny si můžete zakoupit v ulici šťávu z kokosových ořechů, především na Boulevardu Bahia a přilehlých ulicích.

Je Vám horko?

      Typický a lahodný chetumalský nápoj se nazývá “machacado”, nastrouhaný sladký led, který se připravuje s přírodním ovocem jako banán, ananas, papaya, meloun, pomeranč, broskev anebo také ječmen, arašídy anebo jiné suché plody. Nakonec se zaleje kondenzovaným mlékem. Nejslavnější místo, kde tuto dobrotu můžete ochutnat je Pinocho, umístěn na rohu ulice Morelos a Camelias.

Museo de la cultura Maya – Muzeum mayské kultury

      O ulici výše, nad městským muzeem, na třídě Heroes se nacházejí Tržnice Altamirano a monument Alegorie míšení ras, postaven v r. 1981. Za nimi, na rohu třídy Héroes a Mahatma Gandhi se nachází další muzeum, ve kterém, aniž by byly vystaveny archeologické nálezy starých Máyů, dokáže dokonale vyjádřit jejich kulturu.  Trik spočívá v jeho excelentní muzeografii vedené Jorgem Agostonim.  Bezpochybně je to jedno z míst ,,povinné,, návštěvy kteréhokoli návštěvníka Chetumalu. Mayská kosmovize se zde vysvětluje skrz reprodukci posvátné ceiby: stejným způsobem tento strom funguje jako Axis Mundi, který spojuje podsvětí s naším světem a nebem. Reprodukce  tohoto muzea začína dole a končí ve třetím patře budovy. Pro matematický způsob myšlení, měření času a astronomii jsou zde různá interaktivní zařízeni, která nám znázorňují ekvivalent mayských zápisů s arabskými číslicemi, sofistikace antických výpočtů a ingranáž různých kalendářů.

      Obsáhle reprodukce v miniatuře různých mayských měst  se rozkládají pod skleněnou podlahou v hlavním sále. Jsou tam také velké makety, jak aspektu všedního života, tak důležitých sochařských děl. Další spousta komponentů  moudrosti tohoto města jsou návštěvníkovi představovány  skrz počítače, televizní obrazovky a dalších didaktických zařízení.

      V přilehlém nádvoří je přírodni reprodukce máyského obydlí s tradičními prvky. Muzeum patří Institutu Kultury Quintana Roo a bylo založeno v r. 1993. Je otevřeno od uúerka do neděle od 09:00 do 19:00 hod, pátek a sobotu od 09:00 do 20:00 hod. V neděli je vstup zdarma pro rezidenty Quintana Roo.

Una frontera desconocida – Neznámá hranice

      Dalo by se předpokládat, že jih státu Quintana Roo, tam, kde počalo míšení ras, které dalo původ rysům, které odlišují naší zemi, by mělo být jedno z nejznámějších míst v Mexiku. Nicméně tento región byl během staletí pohraniční teritorium a dodneška nás překvapuje veškerým bohatstvím, která uchovává. To co se dnes nazývá obec Othon P. Blanco odpovídající jižní části státu, bylo území široce ignorováno během místokrálovského období. Až do období poloviny XVIII století, kdy se španělský trůn konečně rozhodl jej bránit proti anglickým pirátůum a nechal tak postavit tajemnou pevnost Svatého Filipa Bacalar.

      V následujícím století, krvavá vzpoura Mayů obrátila tuto oblast v tmavou a zdánlivě neobydlenou skvrnu na brilantní mapě země, až do doby, kdy skoro na sklonku XIX století se ji prezident Porfirio Diaz rozhodl opět integrovat do civilizovaneého Mexika.

      V roce 1893 Mexiko a Anglie podepsali traktát, který stanovil aktuální limity s Belize. Neznalost územi byla taková, že mexičtí obchodníci přistoupili na to, aby Cayo Ambergris a San Pedro (o tom zpívá Madonna ve své písničce La Isla Bonita) byly mimo jejich území a postoupili jej Angličanům. Až později se dozvěděli, že kanál, který rozděluje poloostrov byl umělý a jen pár metrů široký.

      5.května roku 1898 skupina expedice vedena poručíkem Otonem P. Blanco založila Payo Obispo, dnes Chetumal, skromná osada, která během prvních měsíců života fungovala především jako válečná základna proti máyským indiánům. Přestože v roce 1901 se tato malinká osada stala hlavním městem čerstvě založeného státu Quintana Roo, její nový rang ji neudělal méně přístupnou. Během desetiletí nejlepší způsob jak se tam dostat bylo lodí a později letadlem. Teprve až od 70.tých let XX století ustanovení státu Quintana Roo a velký turistický rozmach na severu státu tak zařídily dobré přístupné cesty.