Stát Chiapas

Soubor:Chiapas en México.svg

vlajka státu Chiapas

Hlavní město Tuxtla Gutiérez

Nejlidnatější město Tuxtla Gutiérez

Rozloha 73.211 km2

Populace 4.793 406

Rok vzniku 14.září 1824

 

Chiapas je nejjižnější mexický stát a také nejchudší oblast Mexika. Na západě hraničí s Oaxacou, na severozápadě s Veracruzem, na severu s Tabaskem, na severovýchodě s Campeche a na východě s Guatemalou. Z jihu ho omývají vody  Tichého oceáu.

V roce 2010 čítalo obyvatelstvo Chiapasu 4 793 406 osob. Hlavním městem je Tuxtla Gutiérez (860 000 obyvatel). Většina obyvatel je indiánského původu. Hlavními indiánskými skupinami jsou Tzeltalové, Tzotzilové, Cholesové, Lakandonové, Taquesové, Tojolabalesové, Mamesové, Chujesové, Cackchiquélesové a Mochosové, všichni původem Máyoé.

V Chiapasu jsou také Zapatisté, kteří zde vytvořili vlastní samosprávu a mají tedy problémy s vládou.

 

Nezávislost

Během koloniální nadvlády Španělů byl Chiapas součástí generálního kapitanátu Guatemaly. Ten byl administrativně podřízen místokrálovství Nové Španělsko.

Chiapané také bojovali ve válce za nezávislost. 28. srpna 1821 kněz Matías de Córdoba, deklaroval nezávislost města Comitán na Španělsku a přijal vládu Agustína de Iturbide. Ostatní území pod správou generální kapitánie Guatemala udělala totéž a o rok později se stal Chiapas součástí prvního mexického císařství.

Po smrti Iturbideho a rozpadu císařství se konalo referendum. 96 tisíc lidí se vyjádřilo pro připojení k Mexiku, 60 tisíc pro připojení ke Spojeným středoamerickým provincíím (nástupnický stát guatemalského kapitanátu) a 15 tisíc se referenda neúčastnilo. 14. září 1824 byl slavnostně připojen Chiapas k Mexiku.