Taxco

      Taxco – nachází se ve státě Guerrero, město šperků a stříbra – Taxco znamená v jazyce nahoa ,,Hra Pelota”. Před dobytím Španěly, Nahoaové zde hrávali zajímavá utkání, kde se vyhrávalo a prohrávalo velké bohatství a sázely se šperky, pozemky a častokrát také otroci.

      Za prehispánské doby se původní populace dnešního města Taxco soustředila v lokalitě starého Taxca vzdáleného asi 12 kilometrů od dnešního a byla složena osadníky Nahuas pocházejících z Mexika známých jako Matlazinkové, Chontalové a Tlahuikové přivedeni z Cuahnahuacu (dnešní Cuernavaca) králem Ahuizotlem. Město Taxco se nachází na místě, které bylo původně známé jako Tetelcingo. To městečko, které dalo původ dnešnímu, tvořilo jednu z hlavních ze sedmi daňových provincií zvolených mexickým imperiem, dnešního území státu Guerrero. Tam sídlil panovník, který podle mendocinského kodexu platil daně zmíněnému imperiu včelím medem, šálky na čokoládu, kadidlem, vojenskými pozůstatky a vyšívanými tilmami.

      Město Taxco vzniklo jako důlní středisko a rozkvetlo jako místo jedinečných architektonických vlastností. V XVIII. století přijalo toto město dona Josého de la Borda, rodáka z hraničního pyrenejského regionu mezi Francií a Španělskem, který se zasloužil o největší rozkvět Taxca. Dnešní podoba města je skoro celá dílo dona Josého de la Borda. Jeho největším dílem byla stavba chrámu Svaté Priscy.

      Další důležitá osobnost, která se podílela na vývoji Taxca jako zlatnického střediska byl William Spratling, který přijel do koloniálního města v roce 1931 a díky svých návrhářských schopností spojených se zručností obyvatel Taxca vybudoval jednu z nejuznávanějších ručních výroben na světě.

      Taxco je nejstarší důlní středisko na kontinentu, a to je důvod, proč je město známé svými stříbrnými doly, které existují už od doby kolonizace. Jeho tradiční stříbrnické výrobky jsou světově uznávány. Dnes už samozřejmě dolování v Taxcu není výnosný obchod. V září roku 2007, Doly Mexiko informovaly o definitivní uzávěrce důlní jednotky z důvodu vyčerpání dostupných rezerv. Už od roku 1800 se v Taxcu těží stříbro, kterého už mnoho nezůstává z důvodu rozpouštění dolů uvolněnou ropou a velké těžby stříbra. Město Taxco zachovává ještě z velké části koloniální styl, jako například Chrám Santa Prisca, kostel starý více než 250 let postaven v novohispánském barokním stylu.